استارتاپ
حفظ مشتری

چند راهکار بی نظیر برای حفظ مشتری

آنچه امروز می‌خوانیم

مهم نیست در چه شغلی مشغول فعالیت هستید. جذب و حفظ مشتری همواره یکی از بزرگترین دغدغه‌های کاسبان و فروشندگان بوده و هست. هر رزو رقبایی جدید به رقبای قبلی اضافه می‌شوند و کار در این ماراتن را دشوارتر می‌کنند. حتی دلیل شکسب بسیاری از کسب و کارها این است که نمی‌توانند مشتریان مناسب خود را پیدا کرده و آن‌ها را حفظ کنند. 

اهمیت حفظ مشتری

اینکه چه محصولی دارید یا ایده شما چقدر خوب است مهم نیست، برای کسب درآمد باید خود را به مشتریان بشناسانید

روش‌های تبلیغاتی مانند رادیو، تلویزیون، مجله، بیلبورد و امثال این‌ها همگی روش‌هایی پر هزینه برای تبلیغات کسب و کارها هستند که بسیاری از استارتاپ‌ها و کارهای نوپا نمی‌توانند در ابتدا از آن‌ها استفاده کنند. بنابراین استفاده از روش‌هایی نوین و بهینه شده می‌تواند در این برهه بسیار کارساز باشد.

حفظ مشتری

جذب مشتری

هر نوع بیزینس و کاری که دارید قطعا می‌دانید که مهمترین کار و به نوعی فاکتور حیاتی شما، جذب مشتری است. برای جذب مشتری، استراتژی و تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به بیزینس شما با هم متفاوت خواهد بود. یکی از این روش‌های همیشه کاربری استفاده از تخفیفات ویژه است. بسیاری از شرکت‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی و حتی فریلنسرها، کار خود را با تخفیف‌هایی شروع می‌کنند تا مشتری را به سمت خودشان جذب کنند. شما نیز برای این‌که در بین این رقبا فعالیت کرده و زنده بمانید باید از روش‌هایی مانند این، استفاده کنید تا مشتری را به سمت خود جذب کرده و سپس آن‌ها را ترغیب به خرید کنید.

حفظ مشتری

پس از این‌که مشتری به سمت شما آمد و حتی خرید کرد، کار شما سخت‌تر خواهد شد. یعنی پس از این مرحله شما باید راه‌کاری داشته باشید تا این مشتری را برای خود کنید یا به نوعی، آن را حفظ کنید. درواقع باید بدانید که یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش مشتری، حفظ مشتریان قبلی است. برای درک بهتر شما مثالی میزنیم. فرض کنید دو شغل وجود دارد که نرخ حفظ مشتری اولی 70 درصد و دومی 60 درصد است. اگر هرکدام به صورت سالانه، 20 درصد رشد کنند، رشد خالص اولی 10 درصد خواهد بود و رشد خالص دومی، صفر!. بنابراین باید برنامه‌ای داشته باشید تا ریزش مشتری خود را به حداقل برسانید.

حفظ مشتری

راه‌های حفظ مشتری در انواع بیزینس مدل

از آن‌جا که تعیین هدف در هر شغلی یک نکته کلیدی به حساب می‌آید، پس از تعیین هدف باید مشتریان خود را بشناسید زیرا اگر ندانید قرار است به چه کسانی کالا یا خدمات خود را بفروشید، نمی‌توانید در این بازار شلوغ موفق شوید.

مطمئن باشید اگر موارد زیر را برای حفظ مشتری خود در نظر بگیرید، بدون شک نتایج خوبی را دریافت خواهید کرد. البته می‌توانید در این راه بدون نیاز به دانش خاصی، روی شتاب دهنده و مرکز رشد بینا حساب کنید که با گروهی توانمند کارها را برای شما انجام خواهند داد

·         خدمات مشتری عالی

اگر هدف شما از ارائه کالا یا خدمات، جذب رضایت مشتریان است، پس باید پشتیبانی و خدمات پس از فروش خود را نیز در اولویت کاری خود قرار دهید. باید برای آن‌ها تجربه‌ای شیرین از خریدشان به جای بگذارید و پس از خرید، راه‌های ارتباطی مختلفی را در اختیارشان قرار دهید تا هرکدام را که برایشان راحت‌تر بود انتخاب کنند.

·         استفاده از بازخوردهای مخاطبین

برای بهتر شدن روند کسب و کارتان می‌توانید از فیدبک یا بازخورد مشتریان استفاده کنید. برای این‌کار استفاده از فرم‌های نظرسنجی آنلاین، مانند دیجی کالا پیشنهاد می‌وشد که می‌تواند یک دیتابیس بزرگ از نظرات همه مشتریان را برای شما به ارمغان بیاورد. با استفاده از این بازخوردها حتما گزینه‌هایی نظر شما را برای بهبود کارتان جلب خواهد کرد.

·         استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شاید به جرات بتوان گفت که شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل گذشته حالت انتخابی ندارند و آن‌قدر مهم شده‌آند که یک بخش جدایی ناپذیر از انواع کسب و کارها به حساب می‌آیند. اگر بتوانید پیجی مناسب تهیه کرده و با استفاده از راهکارهای موجود و ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی خودتان را بیشتر معرفی کنید، می‌توانید بازخوردهای بسیار خوبی از این شبکه‌ها دریافت کنید و مشتریانی حتی دائمی جذب کنید. زیرا این روزها بیشتر افراد در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند  و حتما شما را رصد خواهند کرد.

شبکه های اجتماعی

·         محتوای شخصی سازی شده بسازید

یک حقیقت علمی اثبات شده درباره تاثیر به کار بردن اسم انسان‌ها در عملکرد آن‌ها وجود دارد که این نشان از اهمیت این موضوع نیز دارد. حتما دیده‌اید که در پیامک‌های تبلیغاتی، اسم اشخاص در ابتدای آن قرار گرفته تا یا ایمیلی که از اسم مخاطب در آن استفاده شده است. شما هم می‌توانید مطالب را برای مشتریانتان شخصی سازی کنید تا ناخودآگاه، حسی صمیمانه بین خودتان و آن‌ها ایجاد کنید.

·         اطلاع رسانی و آموزش مشتریان

معمولا شرکت‌های موفق به جز محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنند یک لیست مخصوص به خود مشتری می‌دهند که این لسیت شامل اطلاعات و اطلاع رسانی‌ها است. با قرار دادن این اطلاعات در اختیار مشتریان، آن‌ها ترغیب می‌شوند که همواره از همین فروشندگان خرید کنند و به نوعی به مشتی ثابت تبدیل می‌شوند. البته این آموزش‌ها می‌توانند در هر زمینه‌ای باشند اما اگر این آموزش‌ها در ارتباط با محصولات و فعالیت‌های خودتان باشد حتما اثرات بهتری هم خواهد داشت.

·         استفاده از پلن‌های مختلف برای مشتریان

با روش‌های مختلفی می‌توانید وفاداری را در قالب پکیج‌های متفاوت به مشتریان خود بدهید. درواقع این پگیج‌ها راه‌کارهایی عملی برای شرکت‌های بزرگ به حساب می‌آیند که می‌خواهند مشتریانشان را حفظ کنند.

  • دادن کدهای تخفیف

  • شرکت دادن مشتریان در فروش‌های ویژه

  • امکان خرید محصولات یا تمدید خدمات به صورت ویژه و ارزان

  • اهدای اشانتیون در کنار خریدهای زیاد

  • قرعه‌کشی‌های روزانه، ماهیانه یا سالیانه

  • دعوت به شرکت در کمپین‌های اختصاصی

  • پشتیبانی خاص و VIP

  • معرفی محصولات خاص و غیرعمومی

  • اطلاع‌رسانی‌ها و اخبار مهم

جذب مشتری

با ارائه حتی چند مورد از این موارد، و تاکید بر این‌که این امکانات مخصوص افرادی خاص مانند هر یک از آن‌ها است، می‌توانید مشتریانی دائمی را برای خود ایجاد کنید.

سخن پایانی

البته این روش‌ها، شامل تمام راه‌ها برای حفظ مشتری نیست اما برای رسیدن به موفقیت از الزامات کار به حساب می‌آیند. اگر عاملی بیرونی، مانند شرایط اقتصادی را مسئول موفقیت یا شکست خود بدانید، قطعا کنترل سرنوشت و کارتان را از دست خواهید داد. تجربیات خودتان از حفظ مشتری چه بوده است؟ حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

تجارت یعنی بازاریابی و بازاریابی یعنی تجارت. پس برای تجارت بهتر و بهینه تر باید یک بازاریاب خیلی قدری باشید و برای بازاریابی موفق و فروش محصولات خویش بایستی یک تاجر بسیار بزرگی باشید و این رابطه دو گانه را همواره باید در نظر داشته باشید تا به سودآوری نائل آیید.
دیگران سئوال کرده‌اند...
حفظ مشتری چیست

اگر بتوانید مشتری جذب کنید شما شروع کار را با موفقیت سپری کرده‌اید اما مهمتر از جذب مشتری، حفظ مشتری است که یک کسب‌وکار معمولی سالانه حدود ۲۰ درصد از مشتریان خود را تنها به علت قصور در رسیدگی به این مورد از دست می‌دهد که یکی از موضوعات مهم دانش بازاریابی است.

روش های جذب و حفظ مشتری

خدمات مشتری عالی - خدمات مشتری عالی - استفاده از شبکه‌های اجتماعی - استفاده از بازخوردهای مخاطبین

استراتژی های حفظ مشتری

با روش‌های مختلفی می‌توانید وفاداری را در قالب پکیج‌های متفاوت به مشتریان خود بدهید. اما کارهایی مانند دادن کدهای تخفیف، شرکت دادن مشتریان در فروش‌های ویژه، قرعه‌کشی‌های روزانه، ماهیانه یا سالیانه و اهدای اشانتیون در کنار خریدهای زیاد می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

ایده های جدید برای فروش بیشتر

حراج کنید، مسابقه برگزار کنید، هدیه بدهید، کارت خرید مکرر بدهید، تحفیف به گروه خاص بدهید، معاوضه‌ی کالای دست دوم با کالای جدید و پرداخت مابه التفاوت آن، ارسال رایگان، فروش اقساطی،بازگشت آسان کالا در صورت عدم رضایت

نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *