راه های حفظ مشتری و تبدیل آن به مشتری دائمی

حفظ مشتری

مهم نیست در چه شغلی مشغول فعالیت هستید. جذب و حفظ مشتری همواره یکی از بزرگترین دغدغه‌های کاسبان و فروشندگان بوده و هست. هر رزو رقبایی جدید به رقبای قبلی اضافه می‌شوند و کار در این ماراتن را دشوارتر می‌کنند. حتی دلیل شکسب بسیاری از کسب و کارها این است که نمی‌توانند مشتریان مناسب خود را پیدا کرده و آن‌ها را حفظ کنند.

اهمیت حفظ مشتری

اینکه چه محصولی دارید یا ایده شما چقدر خوب است مهم نیست، برای کسب درآمد باید خود را به مشتریان بشناسانید

روش‌های تبلیغاتی مانند رادیو، تلویزیون، مجله، بیلبورد و امثال این‌ها همگی روش‌هایی پر هزینه برای تبلیغات کسب و کارها هستند که بسیاری از استارتاپ‌ها و کارهای نوپا نمی‌توانند در ابتدا از آن‌ها استفاده کنند. بنابراین استفاده از روش‌هایی نوین و بهینه شده می‌تواند در این برهه بسیار کارساز باشد.

حفظ مشتری

جذب مشتری

هر نوع بیزینس و کاری که دارید قطعا می‌دانید که مهمترین کار و به نوعی فاکتور حیاتی شما، جذب مشتری است. برای جذب مشتری، استراتژی و تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به بیزینس شما با هم متفاوت خواهد بود. یکی از این روش‌های همیشه کاربری استفاده از تخفیفات ویژه است. بسیاری از شرکت‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی و حتی فریلنسرها، کار خود را با تخفیف‌هایی شروع می‌کنند تا مشتری را به سمت خودشان جذب کنند. شما نیز برای این‌که در بین این رقبا فعالیت کرده و زنده بمانید باید از روش‌هایی مانند این، استفاده کنید تا مشتری را به سمت خود جذب کرده و سپس آن‌ها را ترغیب به خرید کنید.

حفظ مشتری

پس از این‌که مشتری به سمت شما آمد و حتی خرید کرد، کار شما سخت‌تر خواهد شد. یعنی پس از این مرحله شما باید راه‌کاری داشته باشید تا این مشتری را برای خود کنید یا به نوعی، آن را حفظ کنید. درواقع باید بدانید که یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش مشتری، حفظ مشتریان قبلی است. برای درک بهتر شما مثالی میزنیم. فرض کنید دو شغل وجود دارد که نرخ حفظ مشتری اولی ۷۰ درصد و دومی ۶۰ درصد است. اگر هرکدام به صورت سالانه، ۲۰ درصد رشد کنند، رشد خالص اولی ۱۰ درصد خواهد بود و رشد خالص دومی، صفر!. بنابراین باید برنامه‌ای داشته باشید تا ریزش مشتری خود را به حداقل برسانید.

راه های حفظ مشتری

راه های حفظ مشتری در انواع بیزینس مدل

از آن‌جا که تعیین هدف در هر شغلی یک نکته کلیدی به حساب می‌آید، پس از تعیین هدف باید مشتریان خود را بشناسید زیرا اگر ندانید قرار است به چه کسانی کالا یا خدمات خود را بفروشید، نمی‌توانید در این بازار شلوغ موفق شوید. راه های حفظ مشتری زیاد هستند و می‌توانید با رعایت موارد کلیدی آن، مشتریان خود را برای همیشه حفظ کنید.

مطمئن باشید اگر موارد زیر را برای حفظ مشتری خود در نظر بگیرید، بدون شک نتایج خوبی را دریافت خواهید کرد. البته می‌توانید در این راه بدون نیاز به دانش خاصی، روی شتاب دهنده و مرکز رشد بینا حساب کنید که با گروهی توانمند کارها را برای شما انجام خواهند داد و آموزش‌های لازم را به شما خواهند داد.

 • حفظ مشتری با خدمات عالی

اگر هدف شما از ارائه کالا یا خدمات، جذب رضایت مشتریان است، پس باید پشتیبانی و خدمات پس از فروش خود را نیز در اولویت کاری خود قرار دهید. باید برای آن‌ها تجربه‌ای شیرین از خریدشان به جای بگذارید و پس از خرید، راه‌های ارتباطی مختلفی را در اختیارشان قرار دهید تا هرکدام را که برایشان راحت‌تر بود انتخاب کنند.

 • حفظ مشتری از طریق بازخوردهای مخاطبین

برای بهتر شدن روند کسب و کارتان می‌توانید از فیدبک یا بازخورد مشتریان استفاده کنید. برای این‌کار استفاده از فرم‌های نظرسنجی آنلاین، مانند دیجی کالا پیشنهاد می‌شود که می‌تواند یک دیتابیس بزرگ از نظرات همه مشتریان را برای شما به ارمغان بیاورد. با استفاده از این بازخوردها حتما گزینه‌هایی نظر شما را برای بهبود کارتان جلب خواهد کرد.

 • استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شاید به جرات بتوان گفت که شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل گذشته حالت انتخابی ندارند و آن‌قدر مهم شده‌آند که یک بخش جدایی ناپذیر از انواع کسب و کارها به حساب می‌آیند. اگر بتوانید پیجی مناسب تهیه کرده و با استفاده از راهکارهای موجود و ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی خودتان را بیشتر معرفی کنید، می‌توانید بازخوردهای بسیار خوبی از این شبکه‌ها دریافت کنید و مشتریانی حتی دائمی جذب کنید. زیرا این روزها بیشتر افراد در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند  و حتما شما را رصد خواهند کرد.

شبکه‌های اجتماعی

 • محتوای شخصی سازی شده بسازید

یک حقیقت علمی اثبات شده درباره تاثیر به کار بردن اسم انسان‌ها در عملکرد آن‌ها وجود دارد که این نشان از اهمیت این موضوع نیز دارد. حتما دیده‌اید که در پیامک‌های تبلیغاتی، اسم اشخاص در ابتدای آن قرار گرفته تا یا ایمیلی که از اسم مخاطب در آن استفاده شده است. شما هم می‌توانید مطالب را برای مشتریانتان شخصی سازی کنید تا ناخودآگاه، حسی صمیمانه بین خودتان و آن‌ها ایجاد کنید.

 • اطلاع رسانی و آموزش مشتریان

معمولا شرکت‌های موفق به جز محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنند یک لیست مخصوص به خود مشتری می‌دهند که این لسیت شامل اطلاعات و اطلاع رسانی‌ها است. با قرار دادن این اطلاعات در اختیار مشتریان، آن‌ها ترغیب می‌شوند که همواره از همین فروشندگان خرید کنند و به نوعی به مشتی ثابت تبدیل می‌شوند. البته این آموزش‌ها می‌توانند در هر زمینه‌ای باشند اما اگر این آموزش‌ها در ارتباط با محصولات و فعالیت‌های خودتان باشد حتما اثرات بهتری هم خواهد داشت.

 • استفاده از پلن‌های مختلف برای مشتریان

با روش‌های مختلفی می‌توانید وفاداری را در قالب پکیج‌های متفاوت به مشتریان خود بدهید و عملیات حفظ مشتری را بهتر انجام دهید. درواقع این پگیج‌ها راه‌کارهایی عملی برای شرکت‌های بزرگ به حساب می‌آیند که می‌خواهند مشتریانشان را حفظ کنند.

 • دادن کدهای تخفیف
 • شرکت دادن مشتریان در فروش‌های ویژه
 • امکان خرید محصولات یا تمدید خدمات به صورت ویژه و ارزان
 • اهدای اشانتیون در کنار خریدهای زیاد
 • قرعه‌کشی‌های روزانه، ماهیانه یا سالیانه
 • دعوت به شرکت در کمپین‌های اختصاصی
 • پشتیبانی خاص و VIP
 • معرفی محصولات خاص و غیرعمومی
 • اطلاع‌رسانی‌ها و اخبار مهم

جذب مشتری

با ارائه حتی چند مورد از این موارد، و تاکید بر این‌که این امکانات مخصوص افرادی خاص مانند هر یک از آن‌ها است، می‌توانید مشتریانی دائمی را برای خود ایجاد کنید.

حفظ مشتری با روش بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های موثر برای حفظ مشتری و حتی در مرحله اول، جذب مشتری است. با استفاده از این روش خود را متمایز کرده و در کنار آن، تعاملی هم با مشتریان خواهید داشت. بازاریابی ایمیلی از چندین سال قبل با هدف بازاریابی و تبلیغات، مورد استفاده قرار گرفت و بازدهی بسیار خوبی هم داشت. همین امر باعث شد که تا امروز این روند، البته با تغییراتی کوچک، همچنان ادامه داشته باشد.

بازاریابی ایمیلی چیست؟

بازاریابی ایمیلی درواقع روشی است ارزان و مقرون به صرفه، که با استفاده از آن ایمیل‌هایی برای افراد مختلف ارسال می‌شود تا با کمک آن‌ها ترافیک وب سایت افزایش یافته و یا بازدید کننده به دست آورد. در این روش شما بدون واسطه با مشتریان ارتباط خواهید داشت و به همین جهت به این روش بازاریابی، روش بازاریابی مستقیم می‌گویند. در روش بازاریابی ایمیلی با همان ایمیل مارکتینگ، باید لیستی از مخاطبین علاقه‌مند به موضوع کاری خود را فراهم کنید که اگر این کار از طریق خودشان و ثبت نام در سایت انجام شود بسیار بهتر خواهد بود.

آموزش ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

گری توئرک اولین کسی بود که حدود چهل سال پیش ایمیلی را به صورت انبوه برای ۴۰۰ نفر ارسال کرد و به همین جهت به او پدر بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ می‌گویند. در بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از اینترنت به سرعت گسترش یافت و به همان نسبت سرکت‌های ارائه دهنده ایمیل و همچنین شرکت‌های خدماتی ارسال ایمیل انبوه هم توسعه پیدا کرد. به این ترتیب ایمیل مارکتیگ یکی از روش‌های بسیار پرکاربرد در بین کسب و کارها و استارتاپ‌ها شد.

ایمیل مارکتینگ

درمورد نحوه انجام بازاریابی ایمیلی نیاز است تا با پنل‌های ایمیلی مانند یاهو و گوگل آشنایی اولیه داشته باشید. برای شروع به کار باید لیستی از مخاطبین هدف را داشته باشید تا بعد از ارسال ایمیل از آن‌ها گزارش گیری کنید. در ادامه کارهایی که برای انجام ایمیل مارکتینگ لازم دارید را توضیح خواهیم داد.

استراتژی ایمیل مارکتینگ خود را مشخص کنید.

۱-       ایجاد و افزایش ترافیک و بازدید سایت

۲-     توسعه و ارتقاء فروش

۳-    شناسایی مشتریان جدید

۴-     حفظ مشتریان قدیمی و وفادار

۵-     شناخت بیشتر و کامل‌تر از خریداران و مشتریان فعلی

با توجه به این اهداف، می‌‌توانید استراتژی خود را تعریف کنید. زیرا بدون استراتژی مناسب و ارسال هر روز ایمیل، قطعا با شکست مواجه خواهید شد.

مهمترین استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ

۱-       خبرنامه این روش پرکاربرد، به افزایش بازدید سایت و ماندگاری کاربران کمک می‌کند. در خبرنامه (که معمولاً هفتگی یا ماهانه ارسال می‌شود) شما بهترین مطالب یا محصولاتی که به تازگی منتشر کرده‌اید را برای کاربران ارسال می‌کنید.

۲-     اطلاع‌رسانی:  شما می‌توانید از ایمیل مارکتینگ برای اطلاع‌رسانی به کاربران و مشتریان استفاده کنید. (مثل آپدیت جدید محصول، تغییر قوانین و …)

۳-    ارائه‌ی پیشنهادهای ویژه: ارسال کد تخفیف‌های مناسبتی و هر نوع هدیه و تخفیف ویژه از طریق ایمیل مارکتینگ می‌تواند فروش را افزایش دهد.

۴-     Automation: در بعضی سرویس‌دهنده‌ها یک Automation وجود دارد که شامل ایمیل‌های از پیش تعریف شده‌ای است که می‌توانید آن‌ها را هر چند روز یک‌بار به یک کاربر جدید ارسال کنید.

انتخاب ابزار مدیریت ایمیل و ارسال ایمیل انبوه

برای انتخاب بهترین پنل ایمیل مارکتینگ برای حفظ مشتری به همراه سرویس ارائه دهنده ایمیل‌های انبوه سعی کنید به موارد زیر توجه داشته باشید و این سرویس شامل این موارد بشود.

۱-     مدیریت پایگاه داده‌ لیست مشترکین

۲-     ارائه‌ فرم‌هایی برای اضافه کردن به سایت تا افراد بتوانند به‌راحتی در وب سایت شما عضو شوند.

۳-    ارسال خودکار ایمیل‌های تأیید و رسیدگی به فرایند تأیید مشترکین جدید

۴-     حذف خودکار افرادی که لغو عضویت می‌کنند تا در آینده برای آن‌ها ایمیل ارسال نکنید.

۵-     ارائه‌ی الگوهای آسان برای نوشتن ایمیل

۶-     رسیدگی به فرایند ارسال ایمیل‌های بازاریابی

۷-     ارائه‌ی گزارش و آمار، چنانچه بتوانید بر اساس آن استراتژی ایمیل مارکتینگ خود را بهبود بخشید.

۸-     ارسال خودکار برخی از ایمیل‌ها برای حفظ مشتری

ایجاد لیست ایمیل

برای انتخاب بهترین لیست ایمیل، سعی کنید از بانک ایمیل‌های موجود در اینترنت استفاده نکنید زیرا اصلا مناسب شما نیستند. سعی کنید از طریق فرم ثبت نام در سایت این ایمیل‌ها را بدست بیاورید. اگر سایت بازدید کمی دارد شما می‌توانید یک هدیه تولید کرده و در برابر دریافت ایمیل، آن هدیه را به ایمیل کاربر ارسال کنید. البته فقط به سایت اکتفا نکنید و در سایر شبکه‌های اجتماعی هم هدایای خود را تبلیغ کنید تا افراد برای ثبت نام به سایت شما بیایند.

نوشتن متن ایمیل و ارسال آن

برای این کار، سعی کنید خودتان را جای مشتری بگذارید و با این فرض، بهترین موضوع و متن را برای ایمیلتان انتخاب کنید. شما باید یک استراتژی محتوا برای مشترکین ایمیلتان داشته باشید تا هم برایشان جذاب باشد و هم آن‌ها را برای انجام کاری ترغیب کند.

 بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

گزارش گیری و بررسی فرایند‌ها برای حفظ مشتری

بررسی معیارها و گزارش گیری از نرخ کلیک و یا باز شدن ایمیل می‌تواند دید خوبی از عملکرد بازاریابی ایمیلی‌تان به شما بدهد. معمولا نرخ باز شدن ایمیل همیشه خیلی کم‌تر از نرخ ایمیل‌های ارسالی است و نرخ کلیک هم خیلی کمتر از نرخ باز شدن ایمیل است. با بررسی این فرآیند و کم بودن این موارد، می‌توانید در انتخاب موضوع، طول ایمیل، تصاویر و ویدئوها و نوع نگارشتان در ایمیل‌های ایرسال تجدید نظر کرده و آن‌ها را بهبود ببخشید.

تجارت یعنی بازاریابی و بازاریابی یعنی تجارت. پس برای تجارت بهتر و بهینه تر باید یک بازاریاب خیلی قدری باشید و برای بازاریابی موفق و فروش محصولات خویش بایستی یک تاجر بسیار بزرگی باشید و این رابطه دو گانه را همواره باید در نظر داشته باشید تا به سودآوری نائل آیید.

سخن پایانی

البته این روش‌ها، شامل تمام راه‌ها برای حفظ مشتری نیست اما برای رسیدن به موفقیت از الزامات کار به حساب می‌آیند. اگر عاملی بیرونی، مانند شرایط اقتصادی را مسئول موفقیت یا شکست خود بدانید، قطعا کنترل سرنوشت و کارتان را از دست خواهید داد. تجربیات خودتان از حفظ مشتری چه بوده است؟ حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

می‌توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید